fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Składamy projekt ustawy zmieniający definicję gwałtu. „Nie znaczy Nie” 

Czy wiedzieliście, że jedna na trzy Polki doświadczyła próby gwałtu, a jedna na pięć została zgwałcona? Z kolei, aż 9 na 10 Polek doświadczyło w swoim życiu jakiejś formy przemocy seksualnej. Niestety 92 proc. ofiar gwałtu nie zgłosiło go policji! Dlaczego? Przede wszystkim z poczucia wstydu i świadomości, że nie zostanie im udzielona realna pomoc i wsparcie. Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo kobiet i w tym celu pragniemy zmienić definicję gwałtu.

8 marca - w Dzień Kobiet – składamy do laski marszałkowskiej projekt ustawy, który zakłada zmianę definicji gwałtu, w myśl nowych przepisów gwałtem jest nieuzyskanie wyraźnej i świadomej zgody na kontakt seksualny. Nie powinno mieć żadnego znaczenia czy ofiara przy okazji napaści seksualnej została pobita, zastraszona, odurzona czy upita. Projekt zakłada też, że minimalna kara za taki czyn będzie podwyższona z dwóch do trzech lat. Autorkami nowelizacji są̨: mec. Danuta Wawrowska z Pomorskiej Izby Adwokackiej, Joanna Piotrowska z Feminoteki oraz posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji powiedziała: 

Codziennie dziesiątki kobiet w Polsce przychodzą na komisariat policji złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, przestępstwa zgwałcenia. Spotykają się z murem, którego nie są w stanie przebić, zwłaszcza będąc ofiarami przemocy seksualnej. Nikt im nie wierzy. Jeżeli nie są ciężko pobite i krew się z nich nie leje, nie mają podbitego oka – oznacza to, że się nie broniły. Nie może być w Polsce tak, że aby udowodnić, że jest się ofiarą zgwałcenia, to trzeba być ciężko pobitym, ponieważ jest to osobne przestępstwo. Ciężki uszczerbek ciała to pobicie. Ta zmiana będzie również dotyczyć mężczyzn, zdarzają się również zgwałcenia mężczyzn, aczkolwiek jest ich statystycznie mniej, ale również ta zmiana będzie chronić mężczyzn przed atakiem agresorów, którzy uważają, że ciało ludzkie jest po to, żeby je sobie brać i dotykać bez pytania się o zgodę. Ważne jest to, że nie zmieniamy tą ustawą ciężaru dowodu. To nadal osoba zgłaszający przestępstwo. to nadal prokurator, który będzie występował w imieniu ofiary, w imieniu osoby pokrzywdzonej, będzie musiał udowodnić, że takie zdarzenie miało miejsce. 
 
Cieszę się, że jest nadzieja dla wszystkich ofiar. Niestety zdarza się też tak, że w ciągu swojego życia pada się ofiarą takich przestępstw więcej niż raz, a często sprawcą jest osoba znana ofierze, najczęściej osoba najbliższa. Również w małżeństwach zdarzają się gwałty. Ta ustawa daje nadzieję tym wszystkim, że zostaną wysłuchane, że nikt ich nie odeśle z kwitkiem i nikt im nie powie, że skoro nie wierzgały nogami, nie wybiły napastnikowi zęba, to znaczy, że nie wyrażały sprzeciwu. Sprzeciw nie musi się wyrażać w ten sposób. Osoba, która chce uprawiać seks musi wiedzieć, że druga osoba też chce z nią uprawiać seks - to takie proste. Proste, ale do tej pory wydawało się trudne i mam nadzieję, że ta ustawa to zmieni. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem