Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Czarzasty: Wspólny dom Unia Europejska

Idziemy do Parlamentu Europejskiego, aby nikt Polski z Unii Europejskiej nie wyprowadził. Wśród nas są dwie osoby, które nasz kraj do UE wprowadziły: Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller.

Nasz wielki wybór to wielka, wspólna i silna Europa – nasz wspólny dom. Każdy ma różne marzenia jak ten dom urządzić, ale ten dom jest jeden. W tym domu nie mieszka tylko Jarek z kotem, Grześ, Władek, Kasia, Gosia i inteligentny Sławek oraz Włodek. W tym domu mieszka wiele osób, są z różnych partii, są bezpartyjni, ale dom jest jeden. Mamy różne poglądy!

Nasz dom będzie kolorowy, będziemy się spierali, będziemy się kłócili o rację, ale dom jest jeden. My, polska socjaldemokracja wniesiemy kolor Europy socjalnej. Mamy takie marzenie, żeby nasze dzieci - bez względu na to gdzie się urodziły i jaki status majątkowy ma ich rodzina – miały równy dostęp do edukacji, kultury oraz służby zdrowia. Marzymy, aby nasze dzieci mogły zwiedzać Europę, żeby było je na to stać, aby miały wakacje i były wykształcone. Marzymy o tym, aby nasze dzieci mogły w przyszłości rywalizować o dobrą pracę z obecnymi dziećmi z Francji czy też Niemiec, aby były traktowane po partnersku. Marzymy o tym, aby były szczęśliwe. Moim marzeniem jest to, aby w Europie został stworzony pakiet świadczeń dla każdego dziecka, który pomoże mu w rozwoju i to bez względu na to czy jest biedne czy bogate; czy ma rodziców wykształconych czy niewykształconych. Każde nasze dziecko na to zasługuje.

W Polsce i w całej Europie jest coraz więcej osób starszych, jako socjaldemokracja marzymy dla nich wszystkich o godnej emeryturze, czy też rencie. Marzymy również o wystarczającej liczbie geriatrów, która zapewni seniorom odpowiednią opiekę. Nie może być tak, że w Polsce jest 0,8 geriatry na 100 tysięcy osób, w Szwecji jest 8 geriatrów na 100 tysięcy osób. Marzymy o tym, aby osobom starszym stworzyć godne warunki życia, swobodny dostęp do kultury, zapewnić darmowy transport publiczny, aby mogły wypoczywać i zwiedzać Europę. Przecież jak byli młodzi większość z nich nie miała paszportu i nie mogła go mieć. Pragnę, aby wtedy kiedy będzie to możliwe, ale nie w sposób populistyczny, stworzyć pakiet usług dla osób starszych, aby nikt z nich nie czuł się wykluczony.

Pracownicy w Unii Europejskiej powinni mieć jasne i zagwarantowane prawa pracy oraz jakieś perspektywie jednolitą płacę minimalną. To się im należy! Pragnę, aby polscy pracownicy mieli prawo do urlopu, wsparcia rodzicielstwa, do ubezpieczenia społecznego, do ochrony zdrowia, do dobrych warunków pracy. Wszyscy pracownicy muszą mieć umowę o pracę!

Mój dom to również, a może przede wszystkim Europa wartości. Unia nie jest bezmyślnym automatem do pobierania pieniędzy: godność, wolność, demokracja, państwo prawa, równość wobec prawa, przestrzeganie konstytucji, niezależność sędziów i prokuratorów. Pytanie do rządzących: mówi wam to coś? Pluralizm, poszanowanie praw człowieka, poszanowanie praw mniejszości narodowych, religijnych, seksualnych, brak dyskryminacji, tolerancja, sprawiedliwość, równość kobiet, solidarność, praw osób z niepełnosprawnościami, prawa nauczycieli do godnego zarobku. Mówi wam to coś? Opluwanie ludzi za to, że mówią po niemiecku, są Żydami, są gejami, są emigrantami, są prawosławni, że ostentacyjnie trzymają się za ręce, że ostentacyjnie okazują sobie miłość. Mówi wam to coś? Ania jest mądra, ale jest Żydówką; Jaś jest głupi, ale został ministrem dlatego, że nie lubi Żydów. Mówi wam to coś? Po to, aby każda Ania, bez względu na to w co wierzy miała prawo do życia, uśmiechu, miłości, do trzymania się za ręce, do całowania się. Właśnie po to powstała Koalicja Europejska, w którą wierzę. Brak świeckiego i europejskiego państwa, brak podpisania w pełni Karty Praw Podstawowych. Mówi Wam to coś?

Koalicja Europejska to wielki wybór między tymi, którzy książki palą i tymi, którzy książki czytają. Mówi wam to coś? Bo mnie, Schetynie, Kosiniakowi, Lubnauer mówi. Jesteśmy przeciwko temu. Bo kraj, w którym zaczyna się palić książki, idzie w złą stronę. Nie pytajcie nas czy mamy lepszy, czy gorszy program niż PiS. My mamy tolerancję , mamy uśmiech, mamy w sobie żar. Chcemy wygrać, aby nasz kraj miał to na co zasługuje, na co zasługują wszyscy obywatele, również ci, którzy głosują na PiS. Mówi wam to coś?

To jest to co socjaldemokracja wniesie do tego domu, a ten dom jest jeden. Sojusz Lewicy Demokratycznej jest na tej sali, ponieważ zrozumiałem, iż w Polsce jest wielu orłów, ale nie wszystkie są z mojego gniazda. To duża mądrość, której się nauczyłem min. od Aleksandra Kwaśniewskiego. Wygramy, zobaczycie. Orły, orły zawsze wygrywają!

Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD
Konwencja Koalicji Europejskiej, 6 kwietnia 2019 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem