fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

MESKO: poseł Andrzej Szejna domaga się natychmiastowej interwencji Ministerstwa Aktywów Państwowych.

11 stycznia 2021 roku w Zakładach Zbrojeniowych Mesko SA odbyło się referendum w sprawie ochrony praw pracowniczych i samego zakładu. W referendum udział wzięło 1780 pracowników z załogi liczącej 2156 pracowników, co daje wynik 82,5%. Za przystąpieniem do akcji strajkowej głosowało 1482 pracowników (83,26 procent). Związek Zawodowy wskazuje na następujące problemy: pogarszanie się sytuacji ekonomicznej zakładu, zastraszanie, inwigilowanie pracowników, eskalowanie napięć społecznych w załodze w celu destabilizacji pracy związków, brak umiejętności zarządzania, wiedzy technicznej i prowadzenia produkcji. W 2018 roku po audycie przeprowadzonym przez firmę audytorską Fraud Control pojawiły się informacje, że na państwowej spółce militarnej żerują „wątpliwi dostawcy” narzucający gigantyczne marże, a usługi doradcze świadczą generałowie Wojska Polskiego i lobbyści. Mesko płaci też za rozwój technologii systemów rakietowych, lecz nie wiadomo, do kogo należą prawa do tych rozwiązań. Według audytorów dostawcy sprzedają Mesko SA swoje towary po zawyżonych cenach, a sam dobór dostawców przeprowadzono w niejasny sposób. Chodzi tu o firmę Radena-S, którą zarządza były oficer bułgarskiego wojska. Audyt wykazał, że owy dostawca jest jedynie sztucznym pośrednikiem narzucającym przy zakupie produktów dwóch bułgarskich prywatnych firm zbrojeniowych Arsenal i Arkus polskiej spółce marże sięgające nawet 75%. Radena-S nie ponosi też żadnego ryzyka, ponieważ otrzymuje od Mesko 100% wartości kontraktu w przedpłacie. Radena-S do Skarżyska sprzedaje między innymi proch do pocisków małokalibrowych za ok. 46 euro za kilogram, tymczasem na rynku można ten sam proch kupić ponad trzy razy taniej. Kontrowersje wzbudzają też zakupy systemów naprowadzających dla rakiet dokonywane przez Mesko w spółce CRW Telesystem Mesko. Istotne wątpliwości audytorów budzi to, że MON wydaje dziesiątki milionów złotych dla CRW Telesystem na rozwój technologii systemów, choć spółka ta jest kontrolowana przez prywatną spółkę. Nie wiadomo, kto jest właścicielem praw do opracowanych rozwiązań. W ciągu ostatnich 5 lat Mesko wypłaciło CRW Telesystem ponad 142 mln złotych. Kontrowersje budzi też firma Wilmac, która została wprost wpisana do specyfikacji technicznej rakiet Piorun. Wyniki audytu budzą niepokój i zagrażają stabilności finansowej spółki, na co nakładają się wspomniane problemy pracownicze. W związku z powyższym poseł Andrzej Szejna domagam się natychmiastowej interwencji Ministerstwa Aktywów Państwowych.

W swojej interpelacji do ministra aktywów państwowych pyta:

1. Czy minister aktywów państwowych planuje przeprowadzenie szczegółowej kontroli w zakładach Mesko, zarówno pod kątem poszanowania praw pracowniczych, jak i efektywności w zarządzaniu spółką?

2. Jakie działania zamierza przeprowadzić ministerstwo w celu przerwania procederu windowania cen za dostarczane do spółki towary przez podmioty zewnętrzne wskazane w przeprowadzonym audycie?

3. Z jakiego powodu firma Wilmac została wpisana wprost do specyfikacji technicznej rakiety Piorun?

4. Jaki podmiot jest właścicielem praw do opracowywanych rozwiązań produkcyjnych w zakładach Mesko?

5. Dlaczego Mesko SA nie skupuje towarów od dostawców oferujących dużo niższe ceny?

 

Zdjęcie: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/makro-strzal-odizolowywajacy-na-bialym-tle-pistolet_3220830.htm#page=1&query=pistolet&position=9

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem