Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Motocyklem po buspasie? Pomysł radnego SLD

dodano ponad tydzień temu, 2017-07-14 w kategorii: Informacje

Dziś bez żadnych ograniczeń, poza pojazdami komunikacji miejskiej, z buspasów mogą korzystać kierowcy taksówek oraz karetki pogotowia. Niewykluczone, że już niedługo do tej grupy dołączą motocykliści.
 
– Motocykl jest bardziej mobilnym pojazdem, przyspiesza dużo szybciej niż samochód i nie powoduje w żaden sposób spowolnienia komunikacji miejskiej – mówi Onetowi Dominik Kłosowski, wrocławski radny SLD.
 
Przeciskający się motocykliści między stojącymi w korku samochodami to we Wrocławiu reguła. Zdaniem radnego SLD, tam gdzie są buspasy, wcale nie musi dochodzić do takich sytuacji.
 
– Uprzywilejowanie motocyklistów zmniejszy korki na terenie miasta, jak i spowoduje poprawienie bezpieczeństwa dla kierujących jednośladami, ponieważ nie będą przeciskać się pomiędzy stojącymi w korkach samochodami – podkreśla Dominik Kłosowski.
 
Zdaniem Kłosowskiego wprowadzenie nowego rozwiązania może przynieść jeszcze jeden efekt. – Uprzywilejowanie jednośladów spowoduje również w pewnej mierze trend przesiadania się z samochodów na motocykle, co przyczyni się do poprawy przepustowości wrocławskich ulic. Wynika to ze zmienionych przepisów, które od połowy 2014 roku pozwalają kierowcom z kat. B i trzyletnim stażem za kółkiem, prowadzić motocykle o pojemności do 125 cm3 – zaznacza radny.
 
Z wnioskiem o umożliwienie motocyklistom korzystania z buspasów, Kłosowski zwrócił się dziś do prezydenta Wrocławia. – Tego rodzaju rozwiązania z powodzeniem są zastosowane w kilku miastach w Polsce min. W Krakowie, Łodzi i Gdańsku i sprawdzają się dobrze – przekonuje radny SLD.
 
Plan zakłada, że w przyszłości podobne uprawnienia będą mieć także użytkownicy aut elektrycznych, którzy będą korzystać z miejskiej wypożyczalni.


Komentarze

Wydarzenia

 • Zbigniew Ziobro do dymisji. Apel do prezydenta o trzecie weto.

  wczoraj o 15:35

  - Składamy zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, który przekroczył lub nie dopełnił swoich obowiązków przez przedłożenie Senatowi RP ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym w innym brzmieniu aniżeli została ona...czytaj więcej»

 • Gawkowski: PiS działał w sprawie sądów, jak zorganizowana grupa przestępcza

  wczoraj o 06:58

  - Tryb pracy nad ustawami, które zmieniają ustrój państwa, to jest to łamanie kręgosłupa demokracji. Niestety Prawo i Sprawiedliwość może się oburzać na temat tego, że ktoś mówi, że będzie siedział, ale PiS w tej sprawie działało jak zorganizowana grupa przestępcza – powiedział Krzysztof Gawkowski, czytaj więcej»

 • Elsner: Pół wstecz

  3 dni temu, 2017-07-21

  Wyzwiska rzucane z mównicy sejmowej pod adresem opozycji dowodzą, że nerwy prezesa PiS-u są w stanie opłakanym. Czego lub kogo boi się Jarosław Kaczyński?czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska w Unii bez Unii w Polsce? Czy to możliwe?

  3 dni temu, 2017-07-21

  Temperatura w Polsce i wokół Polski rośnie. Polityczna temperatura, oczywiście, co zresztą widać codziennie w Sejmie i wokół Sejmu, w Pałacu Prezydenckim i wokół niego, a także w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Łodzi i w wielu innych miastach. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca

  4 dni temu, 2017-07-20

  - Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - powiedział SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej, która odbyła się miasteczku namiotowym, które powstało naprzeciwko Sejmu w Warszawie.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.